Filmy artysta, sztuka, malowanie

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje artysta, sztuka, malowanie. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Wpływowy milioner Steven Taylor (Michael Douglas) odkrywa, że jest zdradzany przez żonę, Emily (Gwyneth Paltrow). Kocha ona artystę, Davida Shawa (Viggo Mortensen). Steven zdobywa dowody potwierdzające niewierność partnerki i postanawia zemścić się na niej i jej kochanku. Opracowuje plan zbrodni doskonałej...
Jep Gamberdella – przystojny, czarujący mężczyzna – pomimo pierwszych oznak starzenia się w pełni korzysta z miejskiego życia. Chodzi na szykowne kolacje i przyjęcia, gdzie jego bystry dowcip i przyjemne towarzystwo są zawsze mile widziane. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum, wydaje przyjęcia, na których "ludzka aparatura" rozbierana jest do naga i gdzie rozgrywana jest komedia nicości.


Historia zaczyna się w 1964, kiedy malarz Francis Bacon (Derek Jacobi) zaskakuje włamywacza George'a Dyera (Daniel Craig) buszującego w jego londyńskiej pracowni i domu w poszukiwaniu czegoś wartościowego. "Kim mógłbyś być?" - wykrzykuje artysta - "niewiele jest w tobie z włamywacza. Rozbieraj się i chodź do łóżka, a będziesz miał wszystko, czego zapragniesz". W tym momencie na zawsze zmieniło się życie obydwu. Dyer przez siedem lat był stałym modelem Bacona i starał się - finansowo wspierany przez Bacona - wydobyć ze środowiska i kultury klasy robotniczej, dostosować do zamkniętego świata artystów. Dyer został obdarowany drogimi garniturami i pieniędzmi, był zabierany w podróże do Paryża i Nowego Jorku, choć nie tworzyli z Baconem dobranej pary. Najwięcej radości dawała mu zazwyczaj wędrówka z młodymi ludźmi po paryskich barach, ale nie był w stanie stawić czoła nieustającym żartom swego dobroczyńcy. Dowcipny Bacon był w swoim żywiole, kiedy zabawiał się i pił z modelkami pozującymi do fotograficznych aktów, kpiąc ze wszystkiego i wszystkich: "Szampan dla moich prawdziwych przyjaciół, prawdziwe cierpienie dla fałszywych" i przedstawiając swoje niekonwencjonalne towarzystwo: "Witamy w obozie koncentracyjnym". Kiedy Dyer skarżył się na nocne koszmary, Bacon krótko replikował "George, nocne koszmary nie mogą być bardziej przerażające, niż życie".
Akcja tej czarnej komedii dzieje się w Nowej Anglii. Występują John Forsythe, zdobywca Oscara Edmund Gwenn, Mildred Natwick i mały Jerry Mathers oraz Shirley MacLaine. Jakie są kłopoty z Harrym? Po pierwsze Harry nie żyje i choć nikomu to nie przeszkadza, każdy myśli, że to on jest odpowiedzialny za jego śmierć. Po kilku ekshumacjach, dużej dawce śmiechu i romansach między głównymi bohaterami przyczyna śmierci zostaje ujawniona i Harry już nikogo nie męczy.
Historyczne tło filmu stanowi XV-wieczna Rosja widziana oczyma pielgrzymującego mnicha Rublowa. Jest to czas wewnętrznego rozbicia państwa rosyjskiego i konfliktów pomiędzy Wielkimi Księciami. Jednak nie to stanowi główny temat filmu, którego wymowa jest głęboko filozoficzna. Na przykładzie wielkiego rosyjskiego twórcy ikon – Andrzeja Rublowa, reżyser rozpatruje odwieczny konflikt pomiędzy artystą a władzą…

Pollock

7,2
Jackson Pollock (1912-1956) był amerykańskim malarzem, abstrakcjonistą i ekspresjonistą, współtwórcą tzw. Szkoły Nowojorskiej. Opowieść o życiu i twórczości artysty koncentruje się na latach 40 i 50. W 1941 r. Pollock mieszka razem z bratem w maleńkim mieszkanku w Nowym Jorku, pije zbyt dużo, wystawia okazjonalnie i tylko w ramach wystaw zbiorowych. Przełomowym momentem okazuje się poznanie artystki Lee Krasner, która zostaje jego towarzyszką życia na dobre i na złe, rezygnując z własnej kariery. By oderwać Pollocka od nadużywania alkoholu i stresów miejskiego życia, przeprowadzają się do Hamptons. Tam właśnie krystalizuje się charakterystyczny styl malarza. Jednak stare demony i dawne pokusy nie śpią.
Powszechnie szanowany prawnik Walter Bridge jest głową statecznej rodziny. Jego konserwatywne poglądy nadają ton życiu pozostałych domowników. Żona Waltera India nauczyła się podporządkowywać woli męża, jednak w głębi duszy tęskni za partnerskim układem i ciepłem miłości. Dorastające dzieci państwa Bridge zaczynają kwestionować surowe zasady ojca. Rodziną wstrząsają coraz silniejsze konflikty. Walter Bridge musi zweryfikować swoje podejście do życia, jeśli nie chce dopuścić do rozpadu rodziny.
Jean-Michel Basquiat stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych, kontrowersyjnych i głośnych artystów na świecie. Jego wystawy zapowiadano jako wielkie wydarzenia nowojorskiego sezonu artystycznego, jego obrazy kupowali najwięksi kolekcjonerzy i najsłynniejsze muzea. Każdy aspekt jego życia był tematem mediów. Gdy zmarł w 1988 r., miał 27 lat. [opis dystrybutora]
W wieku trzynastu lat kochali się i przebywali ze sobą. Nierozłączni koledzy, zdominowani przez: rewolty, ciekawość, nadzieje, wątpliwości, dziewczyny - marzyli o sławie, dzielili się wszystkim. Paul (Guillaume Gallienne) staje się bogaty, Emile (Guillaume Canet) biedny. Dzisiaj Paul jest malarzem. Emile jest pisarzem. Chwała przeszła bez patrzenia na Paula. Emile ma wszystko: sławę, pieniądze, idealną kobietę, którą Paul kochał wcześniej. Podziwiają siebie, ale jednocześnie konkurują. Gubią się. Kończą się jako para, ale nie mogą przestać się kochać.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…