Filmy auschwitz, żyd

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje auschwitz, żyd. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

To wstrząsająca opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa.
Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung, czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat, postanawia uratować Żydów od zagłady…
Adaptacja powieści Kurta Vonneguta. W więzieniu izraelskim karę odsiaduje faszysta i wojenny przestępca Howard W. Campbell. Okazuje się, że jego postawa w czasie wojny nie była jednoznaczna, ponieważ pracował on "na dwa fronty".


Historia rozgrywa się we Francji, pod koniec drugiej wojny światowej. Na prowincji znajduje się szkoła dla chłopców z zamożnych rodzin, prowadzona przez zakon jezuitów. Pomimo wojny panuje tutaj spokój, przerywany czasami alarmami lotniczymi. Dopiero przybycie do internatu nowych uczniów pochodzenia żydowskiego, burzy swoistą sielankę...

Shoah

7,6
Film dokumentalny. Świat hitlerowskich obozów koncentracyjnych w relacjach byłych więźniów, świadków i strażników. Twórca filmu, Claude Lanzman, spędził dziesięć lat na poszukiwaniach i rejestracji wstrząsających zeznań uczestników tragedii. Rezultatem jest, trwający łącznie dziewięć i pół godziny zapis obozowych wspomnień, pozbawiony wstawek dokumentalnych.

Fanatyk

7,6
Danny (Ryan Gosling (I)) jest nastolatkiem noszącym koszulkę z swastyką, golącym się na łyso i zastraszającym napotkanych na ulicy żydowskich kolegów. Często chodzi na spotkania faszystowskiej partii - jest zagorzałym antysemitą. Paradoksem jest fakt, iż sam jest Żydem, wychowanym przez ortodoksyjnych rodziców. Fanatyk przedstawia rozterki młodego, żydowskiego studenta, który próbuje zrozumieć znaczenie judaizmu w swoim życiu.
Daisy, nastolatka przygotowującą się do studiów i Norma jej babcia, która dzieciństwo spędziła w Europie, dzielą podobne historie życiowe. Daisy opowiada babci o swoim chłopaku Ethanie oraz o problemach i upokorzeniach, które musi znosić w szkole w związku z jej żydowskim pochodzeniem. Nana z kolei wspomina swoją młodość, kiedy pod okupacją nazistów zostaje najpierw zamknięta w getcie a potem przetransportowana do obozu koncentracyjnego.
27 stycznia 1945 roku, w dniu wyzwolenia obozu w Oświęcimiu, dla bohaterów opowieści - grupy Włochów, rozpoczyna się nowy okres w życiu - powrót do domu, a zarazem żmudny proces uczenia się na nowo normalnej rzeczywistości. Primo Levi - chemik z Turynu - ma przed sobą najdłuższą drogę; jego tułaczka trwa niemal rok. Pokonując kolejne etapy wędrówki uczy się sztuki przetrwania: zarabia pieniądze handlując z rosyjskimi żołnierzami; zdobywa całkowicie nowe dlań doświadczenia. Droga bohaterów wiedzie przez Polskę, Ukrainę i Związek Radziecki. Ich oczami oglądamy świat, który próbuje otrząsnąć się ze skutków wojny. Dla Primo roczna niemal tułaczka jest w istocie czasem bolesną, przede wszystkim jednak oczyszczającą wędrówką w głąb samego siebie, odkrywaniem najskrytszych pokładów świadomości i podświadomości. Jej ostatnim etapem jest próba opisania doznanych doświadczeń również w imieniu tych, których pochłonęła wojna.
Podróż śladami osób które przeżyły Holokaust.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…