Filmy wspomnienie, holokaust

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wspomnienie, holokaust. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Jest to historia żydowskiej piosenkarki o imieniu Rachel. Udaje jej się uniknąć śmierci z rąk Niemców i przedostać na południe Holandii. Jesienią 1944 roku przyłącza się do holenderskiego ruchu oporu pod pseudonimem "Ellis". Chcąc zyskać uznanie wśród ruchu oporu przefarbowuje swoje włosy na blond i uwodzi niemieckiego oficera. W końcu jednak zostaje zdradzona przez kogoś z wewnątrz ruchu oporu i oskarżona o szpiegostwo. W 1945 roku zostaje oswobodzona... Rozpoczyna prywatne śledztwo by ustalić, kto ją zdradził.
Młody Amerykanin żydowskiego pochodzenia przybywa na Ukrainę w poszukiwaniu kobiety, która w czasie wojny ocaliła jego dziadka. W pogmatwanych lecz zabawnych poszukiwaniach pomagają mu wyjątkowo niekompetentny tłumacz i starzec nawiedzany przez wojenne wspomnienia.
Rozgrywający się w przedwojennym Budapeszcie romantyczny melodramat, którego głównym tematem jest trójkąt miłosny. Tytuł filmu odnosi się do słynnej ballady, która w latach 30. wywołała ogromna falę samobójstw, i rzeczywiście rzeczona piosenka okazują się być istotą obrazu.


Wspaniała historia przyjaźni reportera New York Timesa z kambodżańskim przewodnikiem, pokazana na tle wojny domowej Czerwonych Kmerów i rządu.
Historia żydowskiej rodziny mieszkającej w Belgii w latach 70. Rodzice przeżyli koszmar wojny, córka lekceważy ich doświadczenia. Rodzi się pokoleniowy konflikt.
Trzy bohaterki, trzy miejsca, trzy splatające się ze sobą losy. Rozgrywająca się współcześnie opowieść o żydowskich kobietach, które przeżyły holcaust, poszukujących swoich rozproszonych po świecie najbliższych.
Daisy, nastolatka przygotowującą się do studiów i Norma jej babcia, która dzieciństwo spędziła w Europie, dzielą podobne historie życiowe. Daisy opowiada babci o swoim chłopaku Ethanie oraz o problemach i upokorzeniach, które musi znosić w szkole w związku z jej żydowskim pochodzeniem. Nana z kolei wspomina swoją młodość, kiedy pod okupacją nazistów zostaje najpierw zamknięta w getcie a potem przetransportowana do obozu koncentracyjnego.
27 stycznia 1945 roku, w dniu wyzwolenia obozu w Oświęcimiu, dla bohaterów opowieści - grupy Włochów, rozpoczyna się nowy okres w życiu - powrót do domu, a zarazem żmudny proces uczenia się na nowo normalnej rzeczywistości. Primo Levi - chemik z Turynu - ma przed sobą najdłuższą drogę; jego tułaczka trwa niemal rok. Pokonując kolejne etapy wędrówki uczy się sztuki przetrwania: zarabia pieniądze handlując z rosyjskimi żołnierzami; zdobywa całkowicie nowe dlań doświadczenia. Droga bohaterów wiedzie przez Polskę, Ukrainę i Związek Radziecki. Ich oczami oglądamy świat, który próbuje otrząsnąć się ze skutków wojny. Dla Primo roczna niemal tułaczka jest w istocie czasem bolesną, przede wszystkim jednak oczyszczającą wędrówką w głąb samego siebie, odkrywaniem najskrytszych pokładów świadomości i podświadomości. Jej ostatnim etapem jest próba opisania doznanych doświadczeń również w imieniu tych, których pochłonęła wojna.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…